Jeśli poważnie podchodzisz do swojej aktywności na Instagramie to analiza statystyk jest ważnym elementem Twoich działań. Mierzyć, znaczy wiedzieć. Wiedzieć znaczy rozumieć jaki efekt przyniosło to co robisz. Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć nie będziesz mogła tego ulepszyć. Dlatego kiedy pytacie mnie czy lepiej mieć konto prywatne czy firmowe na Instagramie to moja odpowiedź jest jednoznaczna. Tylko konto firmowe daje nam dostęp do statystyk.

Dostępne są dwa typy konta – prywatne i profesjonalne, natomiast gdy decydujesz się przejść na konto profesjonalne to możesz wybrać jedną z dwóch opcji: konto twórcy i konto firmy.

Poniżej przygotowałam dla Was zestawienie zalet poszczególnych typów kont na Instagramie.


Zalety konta twórcy – dla osób publicznych, artystów i influencerów

  • Opcje ukrycia lub wyświetlania informacji o kategoriach i przycisków kontaktowych na profilu
  • Uproszczona obsługa wiadomości – skrzynka odbiorcza, która ułatwia zarządzanie prośbami o zgodę na otrzymanie wiadomości i kontaktowanie się z obserwatorami
  • Dostęp do statystyk: efektywność strategii treści, aktywności użytkowników i grupy odbiorców

 

Zalety konta firmy

  • Guzik „Kontakt” dostępny na Twoim profilu. Tutaj można dodać numer telefonu i email firmy
  • Opcja wyświetlania danych adresowych firmy
  • Dostęp do statystyk: efektywność działań content marketingowych, aktywności użytkowników i grupy odbiorców
  • Dostęp do narzędzi promocyjnych (reklamy na Facebooku, która umożliwia także kierowanie reklamy na Instagramie

 

Zalety konta osobistego

  • Większe zasięgi organiczne
  • Ustawienia prywatności: ustawienie konta na prywatne oznacza, że tylko Twoi obserwatorzy mogą widzieć Twoje posty, historie i komentarze. Ponadto nowi obserwatorzy będą musieli „poprosić” o obserwowanie Twojego konta – co możesz zaakceptować lub odrzucić.

Konto firmowe – czy tylko zalety?

Są w Internecie dostępne publikacje, które udowadniają, że konta firmowe mają mniejsze zasięgi i zaangażowanie niż konta osobiste. Nie mogę tego potwierdzić, bo gdy zaczęłam zajmować się Instagramem profesjolanie to od razu przełączyłam swój profil na firmowy. Profile firmowe mają także osoby, z którymi pracuję.

Jednak na podstawie wieloletniego doświadczenia w social media, szczególnie z Facebookiem nie zaskoczyłoby mnie, że Instagram chce wyświetlać więcej treści publikowanych przez zwykłych (niefirmowych) użytkowników aplikacji niż treści publikowanych przez firmy. Jeśli firmy chcą mieć większy zasięg to będą musiały za niego zapłacić. Tworząc reklamę na Instagramie oczywiście.

Nie mniej jednak, gdy rozważę zalety posiadania konta firmowego (statystyki!) to mniejszy zasięg staje się kwestią drugorzędną. I dodatkowym powodem, żeby publikować dobre treści, którym algorytm Instagrama nie będzie straszny.

 

Jak przekształcić konto prywatne na firmowe?

Jeśli nie masz jeszcze profilu profesjonalnego nie musisz zakładać nowego konta! Wystarczy przełączyć konto osobiste.

Aby przekształcić Twoje konto w konto firmowe musisz jedynie zmienić ustawienia obecnego konta:

1. Przejdź do swojego profilu i dotknij opcji trzech poziomych kresek w prawym górnym rogu.
2. Dotknij opcji Ustawienia.
3. Dotknij pozycji Konto. Na dole ekranu znajdziesz dwie opcje „Przejść na konto profesjonalne” następnie możesz wybrać konto „Firmy”.
4. Połącz konto firmowe ze stroną na Facebooku powiązaną z Twoją firmą. W ten sposób będzie Ci łatwiej korzystać ze wszystkich funkcji dostępnych dla firm takich jak na przykład możliwość robienia reklam lub udostępniania Twoich treści jednocześnie na Facebooku.
5. Dodaj szczegóły, takie jak kategoria firmy lub konta oraz informacje kontaktowe.
6. Dotknij przycisk Gotowe.

Voila masz teraz dostęp do statystyk konta!