buycoffee.to

Postawisz mi kawę? To hasło w ostatnim czasie pewnie nie raz już usłyszałaś na Instagramie. Buycoffee.to to platforma online, która w prosty sposób umożliwia finansowo wspierać pracę Twojego ulubionego twórcy. Wystarczy kilka kliknięć, żeby dokonać płatności (kupić kawę) i zostawić kilka słów od siebie w wiadomości. Tylko od stycznia tego roku z platformy korzysta już ponad 1000 twórców! Niezależnie od tego czy jesteś twórcą czy osobą wspierającą zapraszam do przeczytania mojej rozmowy z Oliwią i Hubertem z Buycoffee.to inicjatorami tego całego kawowego zamieszania na Instagramie, którzy opowiedzili mi swoją historię.

Gosia: Jak narodził się pomysł na Buycoffee.to i co chcecie dać tym co robicie swoim użytkownikom?

Oliwia: Na zrodzenie się pomysłu wpływ miało kilka z pozoru przypadkowych sytuacji. Wszystko tak naprawdę zaczęło się od jednego zdania wypowiedzianego przez mojego męża. Wykonując pracę programistyczną skorzystał z rozwiązania, które inny programista umieścił w sieci i powiedział: “Genialnie, zaoszczędziłem dzięki temu dobre 3 godziny pracy, gdybym mógł to chętnie bym mu się odwdzięczył”. Kilka dni później kolega w pracy opowiedział o sytuacji, jak napisał maila do swojego ulubionego twórcy na YouTube z prośbą o podanie numeru konta bo chciałby przelać mu drobną kwotę w ramach docenienia. Kropki się połączyły, zrobiłam szybką analizę rynku i okazało się, że w Polsce nie ma narzędzia, za pomocą którego można w prosty i szybki sposób docenić finansowo twórców internetowych. Wzięłam kartkę papieru i zaczęłam zapisywać założenia platformy i prototypować wygląd serwisu.

Hubert: Platforma została stworzona z myślą o Twórcach. Aby ich społeczności mogły spontanicznie, w przyjemny sposób podziękować im finansowo za to, co robią. Jako osoby nastawione na relacje, od samego początku chcieliśmy, aby idea platformy wzbudzała pozytywne emocje. Stąd pomysł na kawę jako symbol wsparcia. Tworzeniu serwisu przyświecał nadrzędny cel: ma być on możliwie najprostszy i najszybszy w obsłudze. Zarówno dla Twórcy jak i wspierającego. I tak Twórca w dosłownie 2 minuty może założyć swój profil i zaprosić społeczność na wirtualną kawę.

G: Jak długo trwało budowanie aplikacji i jakie były Wasze największe wyzwania/trudności?

O: Zbudowanie aplikacji trwało kilkanaście miesięcy i wymagało dużego nakładu pracy koncepcyjnej, programistycznej oraz rozstrzygnięcia wielu skomplikowanych aspektów prawno-podatkowych. Długi czas realizacji projektu wynikał głównie z tego, że na początku był to projekt realizowany hobbystycznie, po godzinach. Po godzinach w moim przypadku oznaczało: po pracy zawodowej na pełen etat i wychowywaniu (wtedy jeszcze) dwójki dzieci. Miesiące mijały i w miarę jak projekt nabierał kształtu, praca nad narzędziem stawała się coraz bardziej wymagająca. Moja doba nadal liczyła tylko 24 godziny a liczba dzieci zwiększyła się o jedno :) Postanowiłam zaprosić do projektu wspólnika. I tak w lipcu 2020 dołączył do mnie Hubert Antokolski. Tempo prac wystrzeliło, Hubert przejął kwestie operacyjne i IT, ja mogłam skupić się na strategii, marketingu i kwestiach prawno-podatkowych spółki.

Jeśli chodzi o trudności to właśnie kwestie prawne były największym wyzwaniem, ponieważ jako spółka z obszaru fin-tech jesteśmy zobowiązani wymogami regulacji prawnych dla rynku finansowego. Oznaczało to dla nas wdrożenie wewnętrznych procedur, które dbają o bezpieczeństwo pieniędzy i danych naszych klientów. W krótkim czasie musieliśmy zdobyć wiedzę i dobre praktyki, które umożliwiły nam rozpoczęcie działalności na tym rynku.

G: Co było przełomowym momentem w Waszych działaniach (pierwsze sukcesy?)

O: Pierwszym przełomem było zdecydowanie zaproszenie Huberta do współpracy. Bez niego być może do dzisiaj nadal po nocach kończyłabym prace nad aplikacją :) Drugi moment to kiedy po 3 miesiącach wymagającej pracy uzyskaliśmy pozwolenie (pod kątem formalno-prawnym) na rozpoczęcie działalności serwisu. Był to czas dostosowywania funkcjonalności i zabezpieczeń platformy oraz wdrażania szeregu wewnętrznych procedur związanych z wymogami prawnymi. I trzeci moment miał miejsce dosłownie kilka dni temu. Do platformy dołączył Łukasz Bok – publicysta i niezależny dziennikarz. Łukasz ma 700 tys. obserwujących na Instagramie a jego profil na Facebooku obserwuje niespełna 1 mln osób. To była dla nas duża walidacja projektu, która pokazała innym Twórcom ogromne możliwości tej platformy.

G: Jakie macie plany rozwoju aplikacji?

H: Przez kolejne miesiące chcemy skupić się na docieraniu do nowych Twórców w Polsce i rozwoju serwisu, odpowiadając na potrzeby użytkowników. Projektujemy kolejne funkcjonalności, dzięki którym Twórcy będą mogli efektywniej korzystać z możliwości naszej platformy. Za kilka dni startujemy z blogiem. Jedno jest pewne: wdrażając nowe rozwiązania chcemy utrzymać minimalistyczny wymiar aplikacji. Następnie planujemy wyjść z platformą na sąsiednie rynki zagraniczne, integrując się z lokalnymi operatorami płatności aby buycoffee.to wszędzie było kojarzone z możliwie największą wygodą dla Twórcy i wspierającego.

G: Jakie jest Wasze największe marzenie związane Waszą działalnością?

H: Chcielibyśmy, aby buycoffee.to stało się globalnym narzędziem do finansowego wyrażania wdzięczności Twórcom, którzy tworzą wysokiej jakości content w Internecie.

G: Dziękuję za tą inspirującą rozmowę!

Girlboss!

Kto wie może właśnie postanowiłaś założyć swój profil na Buycoffee.to. Lub, jeśli nie tworzysz treści w Internecie, to następnym razem, gdy zobaczysz możliwość postawienia kawy swojemu ulubionemu Twórcy z chęcią to zrobisz. Poniżej podaję dwie kluczowe informacje:

Jak pozwolić innym finansować swoją twórczość?

Wystarczy za pomocą kilku kliknięć założyć profil na buycoffee.to KLIKNIJ TUTAJ ŻEBY ZAŁOŻYĆ SWÓJ PROFIL

Jak postawić kawę ulubionemu Twórcy?

Wypatruj zielonego guzika z napisem “Postaw kawę”. Zauważyłam też, że link do profilu na buycoffee.to jest często dodawany przez Twórców w Instagramym bio.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Postawisz mi kawę? ;-)

Jeśli chcesz wesprzeć moją twórczość kupując mi kawę wystarczy kliknąć TUTAJ. Hmm.. Już czuję jak pięknie pachnie!

PS. Nie zapomnij podać gdzie mogę Cię znaleźć na Instagramie, wyślę Ci fotkę jak piję z Tobą kawę!