Syndrom_oszusta_jak_sobie_radzić2

Syndrom Oszusta – Co To Jest i Jak Sobie z Nim Radzić | LIVE z Dagmara Seliga

Zdarzyło Ci się kiedyś wątpić w swoje umiejętności i kompetencje? I nawet gdy dostajesz od innych potwierdzenie swojego sukcesu to czujesz, że na niego nie zasługujesz? 

Masz czasem wrażenie, że stoisz w miejscu i nie sięgasz po to, o czym marzysz, bo jakiś dziwny wewnętrzny głos Cię hamuje? Przykładowo: wciąż nie odważyłaś się zmienić pracy, wystartować z projektem, założyć biznesu lub podjąć wyzwania, którego bardzo chcesz? Lub poddajesz się w połowie drogi obawiając się porażki i negatywnych ocen? 

O syndromie oszusta i krytyku wewnętrznym rozmawiałam z Dagmarą Seligą; psycholożką, certyfikowaną trenerką umiejętności psychospołecznych, pasjonatką wzmacniania kobiet i pracy nad syndromem oszusta. 

Co to jest syndrom oszusta (ang. impostor syndrome)? 

Dagmara wyjaśnia; syndrom oszusta to sposób reagowania na to, co nas w życiu spotyka i polega on na tym, że nie wierzymy w swoje sukcesy i możliwości mimo, że z zewnątrz mamy wszystko czego potrzebujemy, żeby ten sukces odnosić, celebrować i żeby się nim cieszyć. 

Osoby z syndromem oszusta robią karierę, mają fajne wyzwania to mimo osiągnięć nadal te osoby mają poczucie, że jest to tylko i wyłącznie z powodu szczęścia, przypadku, osób które je wspierały i nie widzą że to jest ich zasługa, rezultat ich umiejętności i kompetencji. 

Dagmara wyjaśnia skąd wzięła się nazwa syndromu; często te osoby mają przekonanie, że oszukują wszystkich dookoła, bo tak naprawdę wcale się nie nadają do tej pracy, albo nie mają takich umiejętności i to zostanie w końcu odkryte.

Syndrom oszusta to takie uczucie, które nam podpowiada “wszyscy mnie przeceniają, myślą że jestem bardzo mądra”, a ja sama tego nie czuję. Cały czas czujemy się oszustami, stąd też nazwa “syndrom oszusta” (ang. impostor syndrome). 

Skąd się bierze syndrom oszusta, czy możemy się go pozbyć i jak sobie z nim radzić Dagmara wyjaśnia podczas live. 

Jak radzić sobie z syndromem oszusta?

Trzy sposoby radzenia sobie z syndromem oszusta, o których Dagmara mówiła podczas live’a.

  1. Prowadź dziennik swoich osiągnięć: rób sobie od czasu do czasu listę swoich mocnych stron, swoich zasobów, tego co lubisz i kochasz w sobie, tego co pozwoliło Ci przejść przez życie. Każdy ma swoją historię, każda z nas dużo przeszła i to dzięki sobie. Nawet po najgorszym upadku powstajemy i to dzięki nam samym: naszym umiejętnościom, cechom charakteru i osobowości. To czasami trzeba spisać, żeby sobie przypomnieć jakie jesteśmy i co mamy. Na przykład powiedzieć sobie – “urodziłam dwoje dzieci”. Zrób listę tego co zrobiłaś, jak to się Tobie udało własnymi umiejętnościami i zasobami.
  2. Napisz listę rzeczy, za które siebie cenisz. Poproś też o pomoc bliskich, zadaj im pytanie “co we mnie cenisz” lub “co jest moją mocną stroną”  – po to, żeby stworzyć obraz siebie i swoich zasobów. 
  3. Przyjrzyj się swoim sukcesom i osiągnięciom. Nie tylko projektom czy awansom w pracy, ale na przykład temu, że potrafiłaś dobrze rozstać się z facetem. Zapisz je po to, żeby uświadomić sobie, że to nie jest kwestia szczęścia czy przypadku, tylko efekt naszej pracy. 

Dagmara wyjaśnia też jak radzić sobie z wewnętrznym krytykiem: prowadź dialog z krytykiem wewnętrznym. Nauczyć się z nim żyć. W momencie kiedy sięgasz po realizację swoich marzeń najgłośniej się odzywa Twój krytyk. Im lepiej słyszysz ten głos tym bardziej idziesz za swoją pasją i marzeniem. 

Ta rozmowa jest jedną z moich ulubionych. “To była podróż w głąb ?? “ to jedna z reakcji po LIVE.  Inna – “słuchając Was kiwałam głową i myślałam jej nie tylko ja tak mam”?. 

Zapraszam Cię serdecznie do jej wysłuchania. Link do live’a znajdziesz na IGTV lub zapraszam na mój kanał YouTube. 

Ps. Jeśli podczas słuchania tej rozmowy poczujesz, że powinna ją usłyszeć Twoja koleżanka – udostępnij ją proszę ?. Niech pofrunie w świat!

O moim gościu:

Dagmara Seliga – psycholożka, certyfikowana trenerka umiejętności psychospołecznych, coach ICC, liderka z 15 letnim doświadczeniem w międzynarodowym środowisku biznesowym. Pełniła różne role w obszarze HR, min. menadżerki szkoleń i rozwoju w klastrze CEE, HRBP po dyrektorkę HR. Pasjonatka wzmacniania kobiet i pracy nad syndromem oszusta. Ukończyła studia podyplomowe z psychosomatyki, by holistycznie pracować z kobietami. A robi to w prywatnym gabinecie Inner Garden w Warszawie, gdzie wspiera kobiety w odkrywaniu i urzeczywistnianiu swoich pragnień i marzeń. Jest w trakcie certyfikacji trenerskiej w programie wzmacniania kobiet „Playing Big” Tary Mohr. Ekspertka w programie Sukces TO JA Fundacji Sukces Pisany Szminką, często zapraszana do liczących się mediów. Poszukuje inspiracji w sztuce – studiowała Filmoznawstwo, oraz duchowości. 

Kontakt: 

www: www.moc-zycia.pl 

IG: @dagmara_seliga_psycholog