Niewiele mówi się o pozycjonowaniu kont na Instagramie. A szkoda, bo to jeden z łatwiejszych sposobów na to, żeby nasza grupa docelowa mogła nas odnaleźć w wyszukiwarce Instagrama.

Zanim jednak przejdę do praktycznych wskazówek – wyjaśnię czym jest „pozycjonowanie konta” na Instagramie (lub SEO na Instagramie). Działa to podobnie jak pozycjonowanie stron internetowych pod kątem wyszukiwarki Google. Tutaj optymalizacji podlegają elementy strony oraz jej treść i jeśli będą one zastosowane poprawnie – zwiększysz ilość wyświetleń swojej strony dla określonych słów kluczowych. Wysoko wypozycjonowana strona automatycznie będzie miała więcej odwiedzin.

Z pozycjonowaniem konta na Instagramie jest podobnie. Pozycjonując swoje konto zadbaj przede wszystkim o to, żeby Twój profil na Instagramie mógł być znaleziony w wyszukiwarce na Instagramie. Na przykład jeśli ktoś szuka nauczyciela języka angielskiego to jeśli użyjesz słów kluczowych “lekcje języka angielskiego” w nazwie użytkownika lub w nazwie konta to zwiększasz szansę na to, że potencjalny klient znajdzie Cię przez wyszukiwarkę na Instagramie.

Mimo, że wiele osób na co dzień używa wyszukiwarki Instagrama to jednak wielu właścicieli kont nie wykorzystuje potencjału jaki oferuje pozycjonowanie. O jakim potencjalne tutaj mowa? O pozyskaniu nowych, zaangażowanych obserwatorów w Twojej niszy. Jak to? Dobrze wypozycjonowane konto może zwiększyć ilość wyświetleń Twojego konta w wyszukiwarce Instagrama dla określonych słów kluczowych. Tym samym zwiększy szansę na to, że odnajdzie Cię potencjalny obserwator.

Hmmm brzmi jak muzyka dla Twoich uszu? Czytaj dalej!

#1: Nazwa użytkownika

Pozycjonowanie konta na Instagramie zawiera dwa elementy. Są to: nazwa użytkownika (account handle) @ oraz nazwa (account name). Nazwa użytkownika powinna opisywać to, o czym jest nasze konto lub branżę, którą reprezentujesz. To dość oczywiste. Jednak wielu właścicieli kont nie wybiera nazwy, która pozwala zrozumieć jakie treści publikują i jaka jest tematyka ich konta.

Żeby wybrać nazwę użytkownika – określ tematykę swojego konta i zapisz kilka słów kluczowych, które pasują do tej tematyki. Myśl tak jak użytkownik i Twój potencjalny obserwator – pamiętając, że w nazwie użytkownika musisz użyć słów, które ta osoba wpisze w wyszukiwarkę Instagrama. Ważna wskazówka – używaj słów, które rzeczywiście istnieją i są łatwe do zapamiętania i napisania.

Jeśli masz już istniejący biznes, prowadzisz blog lub masz markę osobistą to oczywistym wyborem będzie wybrać taką samą nazwę użytkownika po to, żeby Twoi obecni klienci mogli Cię odnaleźć. Teraz pewnie myślisz; że jak wybierzesz nazwę swojej firmy to nie będziesz mógł użyć swoich słów kluczowych i a tym samym wypozycjonować konta. Wtedy z pomocą przychodzi „nazwa” czyli drugi element pozycjonowania konta.

Jak pozycjonować konto na Instagramie czyli Instagram SEO

#2: Nazwa

Nazwa to drugi najważniejszy element pozycjonowania konta dla wyszukiwarki Instagrama. W nazwie konta krótko opisz czym się zajmujesz, używając do tego słów kluczowych, które opisują Twoje konto i Twoje treści. Kiedy ktoś użyje tych słów w wyszukiwarce Instagrama, twoje konto prawdopodobnie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Nazwa pojawia się zaraz pod nazwą użytkownika tak, jak na załączonym przykładzie:

Jak pozycjonować konto na Instagramie czyli Instagram SEO
W nazwie możesz też użyć emotikonów, które zwiększają szasnę na to, żeby dotrzeć do użytkownika. Dlaczego? Zarówno słowa kluczowe jak i emotikony działają tak samo jak hashtagi – każdy z nich ma swoją wielkość wyrażoną przez popularność na Instagramie. Działaj strategicznie jeśli chodzi o wybór obydwu elementów, żeby zwiększyć szansę na dotarcie do potencjalnego użytkownika.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tych sugestiach i czy stosujecie już tą strategię.

Gosia