instagram reels

Pewnie już je widziałaś na Instagramie – Instagram Reels! Oglądając Instagram Rolkę zastanawiasz się pewnie o co w tym chodzi i jakie Instagram Reels ma zastosowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu. Być może masz też mieszane uczucia na temat Reels, bo gdy zapytałam moich obserwatorów co myślą na temat nowej funkcji opinie były podzielone!  Zapraszam Cię do przeczytania wpisu, który pomoże Ci zrozumieć co to jest Instagram Reels i o co w nim chodzi!

Polska nazwa Instagram Reels – Insta Rolki!

Zacznijmy od podstaw. Instagram wprowadził tę nową funkcję; minimum 3 i maksimum 60-sekundowe wideo, które Instagram wyświetla Twoim
obserwatorom profilu oraz, jeśli masz publiczne konto – osobom, które jeszcze go nie obserwują. Instagram Reels, jak przeczytałam w TechCrunch oficjalnie został wprowadzony 5 sierpnia 2020 w 50 różnych krajach na całym świecie, w tym w Holandii.

Dla wyjaśnienia –  Instagram Reels w tłumaczeniu na język polski to Rolki (od rolki filmowej) i w tym wpisie będę używać obydwu tych nazw.

Co to jest to Reels?

Instagram Reels to nowy, odrębny typ treści na Instagramie i nowy oddzielny kanał publikacji treści. Jeśli dany profil nagrywa już Reels możesz je zobaczyć w oddzielnej zakładce na profilu. W aktualnościach rolkę możesz rozpoznać po rolkowej ikonce w prawym górnym rogu. Tak jak tutaj na przykładzie.

Instagram Reels konkurent TikTok’a?

Gdzie można zobaczyć Instagram Reels

Jeśli używasz już TikTok’a to prawdopodobnie, gdy po raz pierwszy zobaczysz Instagram Reels odniesiesz wrażenie, że TikTok i nowa funkcja Instagrama wyglądają bardzo podobnie; w podobny sposób nagrywasz filmy i w podobny sposób je oglądasz. Przeciągasz do góry palcem po ekranie przeskakując z jednego filmu na kolejny.

Dlaczego warto nagrywać Instagram Reels

Zanim wyjaśnię jak nagrywać Rolki to wytłumaczę dlaczego warto je nagrywać. Nagrane za pomocą Instagram Reels wideo może pojawić na karcie Exploruj. Dzięki temu Twoje wideo może zostać “odkryte” przez osoby, które jeszcze nie obserwują Twojego profilu.

Przypominam, że na Explore Page wyświetlane są treści, które potencjalnie mogą Cię zainteresować. Skąd Instagram wie co Cię interesuje? Na podstawie treści, z którymi angażowałaś się w przeszłości.

Pojawienie się na Explore Page Twojego Instagram Reels jest relatywnie proste – jest to związane z tym, że jeszcze nie wszyscy użytkownicy mogą lub nagrywają Instagram Reels. Zrozumiała sprawa – każdy format trzeba najpierw oswoić. Jednak polecam nie czekać zbyt długo z Instagram Reels – to szansa dla Ciebie, żeby wypromować swój profil! Moje pierwsze wideo pojawiło się na karcie Exploruj w ciągu kilku minut po publikacji.

Gdzie mogę zobaczyć IG Reels na Explore Page?

Instagram Reels zajmuje sporo miejsca na Explore Page. Otwórz swój profil na Instagramie i w dolnym panelu wybierz lupkę, żeby otworzyć kartę Explore. Instagram Reels zobaczysz z prawej strony – poznasz je po tej typowej dla rolek ikonce. Wybraną Insta Rolkę możesz polubić, skomentować, zapisać na później lub udostępnić na swoim Instastory.

Rolki pojawiają się na Explore Page w kilku miejscach. Przewiń w dół Explore Page – Instagram Reels, tym razem już w pionowym formacie, pojawią się tu kilkukrotnie i to jest jeszcze większa szansa na to, żeby to właśnie Twoje Rolki się tutaj pojawiły.

Gdzie mogę zobaczyć IG Reels na stronie hashtaga?

Dotknij lupki i wpisz ulubiony hashtag, na przykład #girlbosspl. To pionowe video po lewej stronie to Instagram Reels. Gdy Twoje wideo jako pierwsze się tam pojawi zwiększasz widoczność marki oraz szansę, że odbiorca trafi prosto na Twój profil.

instagram reels w polsce

Jakie treści nagrywać za pomocą Instagram Reels?

Co nagrywasz na Reels zależy od tematu Twojego konta. Rolki mogą inspirować, w angażujący sposób pokazywać produkty, edukować i motywować. W rolkach jest ogromna przestrzeń na humor – możesz w zabawny sposób dzielić się swoim sposobem myślenia lub żartem. I wcale nie musisz tańczyć!

Reels oferuje niekończącą się gamę możliwości twórczych i, dobra wiadomość, stosunkowo łatwo się wybić na rolkach ponieważ wiele osób nie może ich jeszcze nagrywać lub po prostu jeszcze tego nie robi. Dlatego gdy tylko zobaczysz, że masz rolki nie czekaj i zacznij działać od razu!

Sprawdź czy masz już Instagram Reels

Żeby sprawdzić czy masz już dostępną opcję Instagram Reels na swoim profilu:

  1. Wejdź na swój profil.
  2. Wejdź w trzy kreseczki w prawym górnym rogu.
  3. Wybierz Statystyki i zejdź na sam dół.
  4. Jeśli rolki są dostępne na Twoim profilu to widzisz “Utwórz rolkę” tak jak na przykładzie tutaj.

Dziękuję www.agnieszkalukoszek.pl @zdalnaprawareka za udostępnienie tego zrzutu ekranu.

Jak nagrywać Instagram Reels?

Instagram Rolki znajdziesz w tym samym miejscu gdzie zazwyczaj nagrywasz Instastory. Dotknij palcem funkcji “Home” . Wybierz ikonę kamerki w lewym górnym rogu lub przesuń w lewo palcem po ekranie, żeby przejść do funkcji nagrywania Instastory. W dolnym panelu, przesuwając palcem wyszukaj “Rolki”.

Rolki nagrywasz tak jak Instastory przytrzymując palcem duży okrągły guzik po środku ekranu. Możesz też nagrać wideo wcześniej telefonem i dodać je do Rolek z galerii zdjęć. Żeby przejść do galerii zdjęć otwórz Rolki i wybierz ikonkę w lewym dolnym rogu.

Jak nagrywać Instagram Reels

Gdy otworzysz Rolki na ekranie pojawią się narzędzia do nagrywania wideo.

Funkcje nagrywania Instagram Reels:

  • Audio: tutaj możesz wybrać muzykę z galerii.
  • Speed (szybkość): tutaj możesz przyspieszyć wideo lub dodać efekt zwolnionego tempa.
  • AR Effects (efekty): tutaj możesz wybrać ulubiony filtr, tak jak na Instastory.
  • Timer and Countdown (czasomierz): czasomierz służy do nagrywania wideo bez użycia rąk. Po naciśnięciu przycisku nagrywania zobaczysz odliczanie 3-2-1, zanim rozpocznie się nagrywanie w wybranym przez Ciebie czasie.
  • Align (wyrównaj): tutaj możesz wyrównać obiekt z poprzedniego klipu przed nagraniem następnego, dzięki temu uzyskasz efekt płynnego przejścia. Z wymienionych funkcji to jedyna, która nie jest dostępna w narzędziach do nagrywania na TikTok’u. Nota bene ta funkcja pojawia się u mnie i znika. Jak widzisz na zrzutach ekranu opcji tej, w momencie pisania tego bloga nie było. Natomiast gdy tylko zaczęłam testować Reel opcja ta była u mnie aktywna.

. Funkcje Instagram Rolki  Filtry Instagram Rolki

Żeby nagrać Reels przytrzymaj guzik nagrywania przez całą długość trwania filmu. Jeśli chcesz nagrać dynamiczne wideo z różnymi przejściami i efektami zadbaj o krótkie ujęcia, dodając kolejne kilkusekundowe elementy wideo.

Na pasku postępu na górze ekranu możesz zobaczyć ile sekund (mniej więcej) masz jeszcze do wykorzystania. Gdy udostępnisz wideo to poszczególne jego elementy będą opublikowane jako jedna Insta Rolka.

Jak nagrywać Instagram Reels

Gdy nagrasz już swoją rolkę dotknij ikonę strzałki w prawym dolnym rogu, żeby przejść do kolejnego etapu edycji. Tutaj możesz zapisać swoją rolkę na telefonie lub po prostu dodać emotikonki, GIF’y oraz naklejkę z zegarem, dodać tekst czy też skorzystać z narzędzi do rysowania. Znasz te funkcje z Instastory! Na razie w Rolkach nie ma możliwości dodawania interaktywnych naklejek.

Publikowanie Instagram Reels

Gdy już będziesz zadowolona z wyglądu Rolki dotknij ikonę strzałki w prawym dolnym rogu ponownie. Na kolejnym ekranie możesz wybrać: czy udostępnisz Rolki jako Rolki, czy jako Relację (Instastory). Gdy zdecydujesz się na opcję Rolki możesz wybrać pojawienie się Twojej Rolki również na Twoim feedzie (w Aktualnościach).

Jak publikować Instagram Reels

Gdy wybierzesz opcję “Rolki” dotknij palcem opcji “w tle”, żeby wybrać obraz w tle. Tutaj możesz wybrać klatkę z filmu lub dodać zdjęcie z galerii na telefonie. Zdjęcie w tle wyświetla się jako okładka Rolki na Twoim profilu, więc warto zadbać o to, żeby było atrakcyjne. Gdy Twoja Rolka jest gotowa udostępnij ją. Alternatywnie możesz zapisać Rolki jako wersję roboczą i udostępnić później.

Jak obejrzeć Instagram Reels

Insta Reels możesz zobaczyć u siebie na profilu w nowej zakładce Reels. Reels opublikowane przez innych możesz oglądać na Explore Page lub na stronie niektórych hashtagów, z którymi wideo zostało opublikowane.

Statystyki

Dostępne statystyki Instagram Reels to ilość wyświetleń, polubień i komentarzy. Brakuje jednak informacji na temat wyświetleń z hashtagów. Instagram w Rolkach odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o zasięgi i mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni.

Instagram Reels w Polsce

Instagram Reels został w sierpniu 2020 udostępniony w 50 krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Indiach, Australii, Meksyku, Argentynie, Hiszpanii, Holandii.

Na początku w Polsce ta funkcja nie była jeszcze dostępna. W maju 2021 pojawiła się nagle informacja, że znajomi z Instagrama mieszkający w Polsce mają już insta rolki. Jednak radość była przedwczesna ponieważ u niektórych z osób, które potwierdziły dostępność rolek ta funkcja po jakimś czasie zniknęła. Natomiast wiem, że są osoby które mieszkają w Polsce i nagrywają rolki jak na przykład Joanna Kryger z @creativevibes_pl.

Pozostaje też kwestia muzyki. Dowiedziałam się od widzów, że jeśli użyłaś muzyki dostępnej na Instagramie w rolce to nie słychać jej w poście w aktualnościach. Podsumowując coś się ruszyło w temacie Instagram Reels w Polsce, ale nie ma rewelacji. Według mnie ;-).

Kiedy rolki będą ogólnodostępne w Polsce – nie wiadomo. Ma to coś wspólnego z prawami autorskimi jeśli chodzi o muzykę. Czy to, że nie możesz jeszcze nagrywać Instagram Reels oznacza, że pozostaje nam igronować Reels? Według mnie nie. Już teraz warto obserwować co robią większe konta aktywne w Twojej branży za granicą, żeby wiedzieć jakie możliwości oferują Ci Insta Rolki w przyszłości. Gdy tylko funkcja zostanie wprowadzona w Polsce będziesz o krok dalej niż Twoja konkurencja, która nie będzie miała jeszcze pomysłów na to jak stosować Reels.

Możesz też pójść przykładem Dziewczyn z SHABLON @nieszablonowyshablon, które wykorzystały trend z rolek gdzie ludzie w rytmie muzyki dzielą się wartościową wskazówką i opublikowały wideo z formie… zwykłego posta! Aż miło było patrzeć na rosnącą ilość wyświetleń tego posta. Można? Można. Zobacz wspomniane wideo TUTAJ.

Polecam już teraz zaktualizować aplikację, żeby nie przegapić tej, czy innych nowych funkcji!

Obserwując fenomen TikTok’a uważam, że Instagram Reels to świetny format, który ma szansę zdominować Instagram, a oglądalność pionowego wideo zaraz po Instastory wzrośnie jeszcze bardziej. Jeśli wybierzesz rolkowe wideo to wystarczy przesunąć palcem do góry, żeby zobaczyć kolejne, i kolejne… i kolejne. Szansa, że Twój potencjalny obserwator-klient “wpadnie” na Twój content jest relatywnie duża.

Używaj Reels, żeby angażować swoją i nową publiczność na Instagramie. Żeby zwiększyć widoczność swojej marki. Żeby znaleźć nowy sposób na kreatywność.

Jeśli ten artykuł się Tobie spodobał daj znać w komentarzu pod tym wpisem.  Jeśli masz na ten temat dodatkowe pytania zadaj mi je poniżej!

Być może zainteresuje Cię artykuł, w którym wyjaśniam Jak Zaktualizować Instagram w Telefonie.

A tutaj możesz zobaczyć moje pierwsze Insta Rolki:

Chcesz zacząć strategicznie dobierać hashtagi na Instagramie?

Hashtagi wraz ze strategią i planem na treści Twojego konta pomogą Ci zacząć rozwijać Twoją markę na Instagramie. Potrzebujesz strategicznego wsparcia –  skorzystaj z indywidualnej konsultacji ze mną.

hashtagi na instagramie