Znasz to powiedzenie: dobre przygotowanie to połowa sukcesu? Oznacza to, że zanim przystąpisz do działania zorientujesz się jakie są możliwości i czego tak naprawdę chcesz. Sesja zdjęciowa to dla wielu Girlbosses poważna decyzja i nie oszukujmy się – inwestycja. Decydujesz się postawić kolejny krok w budowaniu swojego wizerunku, żegnając się tym samym z proszeniem męża czy przyjaciółki o pstrykanie Ci fotek podczas spaceru w parku. A zdjęcia z sesji wizerunkowej będziesz mogła użyć na swojej stronie internetowej, Facebooku, Instagramie, LinkedIn, w prezentacjach, wizytówkach i w wielu, wieeeelu innych miejscach.

Oznacza to, że te zdjęcia są kluczowe w Twoim biznesie. Dlatego im lepiej przygotujesz się do sesji zdjęciowej tym lepszy będzie jej rezultat, a zdjęcia które otrzymasz, będą pasować do Ciebie i do tego co wyraża Twoja marka.

Kiedy zleciłam profesjonalnemu fotografowi swoją pierwszą sesję zdjęciową miałam szczęście. Trafiłam na osobę, która zanim przystąpiłyśmy do pracy, zadała mi właściwe pytania i przeprowadziła przez proces przygotowań do sesji. To dlatego postanowiłam zaprosić dzisiaj Paulinę do siebie i poprosiłam ją, żeby podzieliła się wskazówkami, które i Tobie pomogą dobrze przygotować się do sesji wizerunkowej.

Paulina Chmolowska fotografuje ludzi, miejsca i rzeczy w Warszawie. Jej specjalnością są sesje wizerunkowe, insta sesje oraz portrety.

Mam wiele pytań do Pauliny: jak wybrać fotografa, jak określić to co się chce, gdzie robić zdjęcia, jak się ubrać, na co zwrócić uwagę, a przede wszystkim jak sprawić, żeby zdjęcia były spójne z Twoją marką. Nie mogę się doczekać się, żeby podzielić się Tobą odpowiedziami Pauliny na te pytania i mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w wyborze fotografa, gdy zdecydujesz się na kolejną sesję wizerunkową.


Od czego zacząć przygotowania do sesji wizerunkowej

Gosia: Dziękuję Paulina za poświęcenie czasu i za to, że zechciałaś się podzielić swoimi wskazówkami. Gdy zdecydujemy już, że chcemy zlecić fotografowi sesję wizerunkową – od czego zacząć? Jaki powinien być kolejny krok?
Paula: Od zadania sobie dwóch pytań: czym się zajmujesz i czego oczekujesz po swojej sesji wizerunkowej. Na te pytania musisz odpowiedzieć sobie jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań fotografa. To co robisz, jaki charakter ma Twoja praca, czy wykonujesz ją w swoim domowym biurze, czy w przestrzeni coworkingowej lub kawiarni, będzie miało duże znaczenie przy wyborze chociażby miejsca i koncepcji samej sesji.

To do czego będą służyć Ci zdjęcia jest równie ważne. Czy chcesz je wykorzystywać na swoich kontach społecznościowych, czy zawierać w ofertach skierowanych do potencjalnych klientów, czy może umieścić je na stronie internetowej? Jeśli odpowiesz sobie na te pytania fotografowi będzie łatwiej podejść do tematu.

Gosia: Jaka powinna być koncepcja/klimat sesji zdjęciowej?
Paula: Tutaj najlepiej byłoby gdybyś miała już określoną strategię swojej marki osobistej. Nie jest to proste zadanie i wymaga wyczucia swojego stylu komunikacji z odbiorcami/klientami, świadomości tego jak chcesz żeby Cię odbierali. Sesja wizerunkowa dla poważnej właścicielki kancelarii prawniczej będzie miała zupełnie inny klimat niż dla energetycznej i radosnej właścicielki sklepu z biżuterią. W obydwu przypadkach przekaz skierowany jest w zupełnie inne grupy docelowej. Oczywiście możesz zostawić fotografowi obmyślenie koncepcji zdjęć i liczyć, że zaproponuje Ci coś co będzie pasowało do klimatu.

Osobiście, bardzo lubię pomagać klientom w obmyślaniu koncepcji sesji wizerunkowej. Doradzam w kwestii ubioru, dodatków czy emocji jakie chcemy pokazać na zdjęciach. Chętnie proponuję miejsca, które mają ciekawe wnętrze, klimat i są dobrze oświetlone – co gwarantuje piękne kadry! Wiem, że osoba, która się do mnie zgłasza nie jest fotografem i wielu rzeczy może po prostu nie wiedzieć. Bardzo pomocne są też moodboardy (tablice z inspiracjami tworzone za pomocą Pinterest’a), które towarzyszą mojej współpracy z klientem przy każdym zleceniu.

Gosia: Jak wybrać odpowiedniego fotografa?
Paula: Na początek przejrzyj portfolio fotografa. Zwróć uwagę na to czy podoba Ci się jego obróbka zdjęć, to jak manewruje kolorami? Każdy fotograf ma swój styl i możesz być pewna, że zdjęcia które dostaniesz będą w podobnym stylu.

Moim zdaniem kluczowe będzie znalezienie fotografa, który ma stylistykę podobną do tej, jaką reprezentujesz swoją marką. Sprawdź jego feed na Instagramie, zerknij do portfolio, zorientuj się, czy zajmuje się się też fotografią typowo lifestajlową czy na przykład jest to fotograf rodzinny lub ślubny. To są zupełnie odrębne dziedziny fotografii i każda wymaga od fotografa innych umiejętności.

Warto zwrócić uwagę na specjalizację fotografa. Przykładowo, jeśli projektujesz biżuterię w swojej domowej pracowni, upewnij się, że Twój fotograf liznął fotografii modowej, produktowej oraz portretowej.

Raz jeszcze sprawdź na początku instagramowy feed fotografa. Łatwo na jego podstawie stwierdzić, czy macie wspólną stylistykę i czy klimat zdjęć jakie robi wpasuje się też w klimat mojego feed’a lub zdjęć, które już masz na przykład na swojej stronie internetowej. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie strony internetowej fotografa. Najlepiej zajrzeć od razu do zakładki portfolio, żeby zobaczyć poprzednie sesje i zorientować się jaki styl ma fotograf. Polecam też sprawdzić opinie od klientów. Te można znaleźć zazwyczaj na stronie lub na ich profilach w mediach społecznościowych.

Gosia: Często wiemy jakie zdjęcia chcemy, jednak gdy przyjdzie moment sesji to w głowie pustka. Jak temu zapobiec?
Paula: Zaproponuj stworzenie wspólnego moodboard’a na Pintereście – to da Ci obraz, czego możesz się spodziewać po Waszych zdjęciach. Moodboard to powszechne i bardzo fajne rozwiązanie, ułatwi Wam współpracę nawet na samej sesji, na wypadek gdyby w głowie pojawiła się twórcza pustka.


Gosia: Gdzie najlepiej zrobić zdjęcia?
Paula: W Twoim naturalnym środowisku, zdecydowanie. Budzi to zaufanie Twojego klienta do Ciebie i do tego co robisz. Uchylasz rąbka tajemnicy, Twoi klienci/odbiorcy wiedzą, gdzie to wszystko co mogą kupić lub zobaczyć na co dzień ma miejsce. Pokazujesz trochę takie ludzkie oblicze.

Jeśli pracujesz w różnych miejscach, bo jesteś freelancerem, a Twoje biuro, cóż, nijak nie nadaje się do zdjęć to sesję można zrobić w Twojej ulubionej kawiarni lub strefie cooworkingowej. Unikałabym zdjęć w studiu, natomiast postawiłabym na ciekawe, jasne wnętrza z naturalnym światłem.

W ramach jednej sesji wizerunkowej możesz zrobić zdjęcia w kilku lokalizacjach i stylizacjach wtedy materiał zdjęciowy będzie różnorodny, a Ty tak naprawdę będziesz miała poczucie, że sesji było kilka, a nie tylko jedna. Rezultat – materiał do publikacji w mediach społecznościowych na kolejne tygodnie!

Gosia: Tak, to bardzo ważne, szczególnie kiedy jesteś aktywna na Instagramie i potrzebujesz wiele różnych zdjęć, żeby zdjąć z siebie ciężar pstrykania fotek na bieżąco. Mamy już bank zdjęć i tylko wybierać, które chcę opublikować dzisiaj!

Wracając do rozmowy – pytanie, którego jako Girlboss po prostu nie mogę nie zadać! Jakie ubrania/makijaż/fryzurę wybrać?
Paula: Polecam naturalność – może nie do końca chodzi mi tutaj o to, żebyś na zdjęciach wystąpiła w rozciągniętym dresie, to nie będzie fajne. Wierzę, że masz w szafie ubrania, które lubisz i w których czujesz się dobrze. Zwróć też uwagę, czy będą one pasować do kolorów Twojej marki i czy będą pasować do tego jak wygląda Twój feed czy strona internetowa. Ważne jest to, żeby wszystko było spójne i charakterystyczne dla Ciebie.

Gosia: Co wziąć ze sobą na sesję zdjęciową?
Paula: Weź ze sobą bluzkę na zmianę, okulary słoneczne i żakiet. Podczas trwania sesji będziesz mogła zmienić zestaw ubrań lub dodać akcesoria. Dzięki temu podczas jednej sesji uzyskasz różnorodny materiał. Jeśli to możliwe polecam wziąć ze sobą kilka atrybutów pracy np. laptop, książkę, notes. Te elementy wyrażają to czym się zajmujesz, pozwolą wzmocnić Twój przekaz i wizualnie wyrazić Twoją ekspertyzę. Dzięki atrybutom pracy zdjęcie będzie ciekawsze, a i Ty będziesz miała co zrobić z rękami i wzrokiem.

Gosia: Kiedy prowadzimy profile w mediach społecznościowych, a w szczególności na Instagramie potrzebujemy wielu zdjęć. Zdjęcia, na których jesteśmy my działają najlepiej. Zastanawiam się jak często trzeba robić sesję?
Paula: Najlepiej robić to regularnie, ale wiadomo, że to może kosztować sporo czasu i pieniędzy. Musimy się zastanowić z jaką częstotliwością wrzucamy zdjęcia do sieci, prosta kalkulacja – robisz to codziennie potrzebujesz 30 zdjęć. Jedna sesja zdjęciowa to między 30, a 35 zdjęć.

Dodatkowo, jeżeli sesje zdjęciowe odbywają się na zewnątrz to musimy też wziąć pod uwagę, że zmienia nam się krajobraz – trochę głupio wrzucać zdjęcia w kurtce, w lipcu. Myślę, że dobrze jest zacząć od jednej sesji na kwartał, ale to kwestia indywidualna.

Gosia: Paula, dziękuję bardzo za cenne wskazówki! Zdradź nam gdzie można Cię znaleźć?
Paula:
Zapraszam na Paulina Chmolowska – portfolio i oferta i na Instagramie @paulinachmolowska_photo

Gosia: Paula, dziękuję za tą inspirującą rozmowę!

Girlbosses!

Mam nadzieję, że wskazówki Pauliny okazały się dla Ciebie cenne i zmotywowały Cię do dobrego przygotowania się do sesji wizerunkowej. Pamiętaj – te zdjęcia mają służyć Tobie i Twojej marce. To jak się prezentujesz może Ci pomóc zdobyć nowych klientów. A sama sesja powinna być dla Ciebie po prostu frajdą. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub w okolicach i szukasz fotografa, który zrozumie potrzeby Twoje i Twojej marki to zapraszam Cię do zajrzenia do Pauliny.

Gosia @GosiaLammers

PS. Zobacz moje ulubione zdjęcie z sesji, którą zrobiła mi Paulina

gosia lammers