Jak napisac bio na instagramie
Znasz zasadę trzech sekund? To tyle zajmuje potencjalnemu obserwatorowi (klientowi) na Instagramie, żeby ocenić czy jesteś dla niej/niego właściwą osobą do obserwowania. Jeśli w ciągu tych 3 sekund osoba nie zrozumie co oferujesz i jak jej możesz pomóc stracisz szansę na nawiązanie kontaktu = sprzedaży. Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek jak zmienić BIO na Instagramie, w BIO które pozwoli odnaleźć Cię potencjalnym klientom.
Jeśli obserwujesz mnie na Instagramie to już pewnie wiesz, że siedzimy teraz po uszy w temacie bio. Swoją drogą jeśli nie miałaś/miałeś jeszcze okazji zobaczyć, opublikowałam w tym tygodniu 2 audyty kont – zobacz w wyróżnionych relacjach.

Idąc tym torem przygotowałam do Ciebie kilka wskazówek jak zmienić BIO na Instagramie.


Zanim zmienisz swoje BIO

#1. Określ precyzyjnie kto jest Twoim idealnym klientem

Profil idealnego klienta (ICA), to profil osoby, która chce i potrzebuje dokładnie tego, co oferujesz. Im ściślej określisz profil idealnego klienta, tym łatwiej przyjdzie Ci przygotować treści, które do nich przemawiają i trafiają prosto w ich potrzeby. Im ściślej tym lepiej! Jeśli precyzyjnie określisz co oferujesz za pomocą Instagrama (w ogóle!) i komu to oferujesz tym szybciej Twój idealny klient będzie czuł, że prowadzisz konto właśnie dla niego. To tu jest początek pozyskiwania obserwatorów o właściwym profilu, których w przyszłości będziesz mógł zamienić w klientów.

To także osoba, dla której piszesz swoje bio i dla której tworzysz wszystkie inne treści na Instagramie. Pytania, które możesz sobie zadać:

  • Kobieta czy mężczyzna?
  • Gdzie mieszka?
  • Ile ma lat?
  • Stan cywilny?
  • Dzieci?
  • Wykształcenie?
  • Co czyta?
  • Co robi w wolnym czasie…
  • Z czym się zmaga? Co nie daje tej osobie spać po nocach

To tylko przykłady pytań pytania, które pomogą Ci określić tą jedną osobę – Twojego idealnego klienta.

#2. Określ swoją niszę

Plusem działań w ramach niszy to pozyskiwanie większej ilości obserwatorów. Mówi się “jak jesteś od wszystkiego to jesteś od niczego” – nie przyciągniesz obserwatorów, którzy nie rozumieją co masz im do zaoferowania.


#3. Określ wezwanie do działania

Pamiętaj – nie każdy kto odwiedził Twój profil na Instagramie będzie Twoim tzw. “followersem”. Nic straconego, może po prostu odwiedziła Cię osoba, która robi rozeznanie i nie jest gotowa do zakupu. Zaoferuj tej osobie coś, dzięki czemu będzie o Tobie pamiętać. Jeśli tego nie zrobisz ta osoba po kilku minutach już o Tobie zapomni (auć…. bolesna prawda).

​​Mam nadzieję, że nad Twoją głową już pojawia się chmurka wypełniona możliwościami i pomysłami.

Jak zmienić BIO w BIO, które sprzedaje

KROK #1: Określ swoją niszę

Jak już wiesz kto jest Twoim idealnym klientem, w jakiej niszy operujesz to możesz zmienić BIO już teraz. Twoje bio może wyglądać na przykład tak (możesz ten tekst skopiować i użyć według uznania):

Pomagam/oferuję/uczę/pokazuję [klient], którzy [zmagają się z problemem/nie wiedzą jak/ którzy chcą], żeby osiągnąć [efekt XYZ].

Na przykład:
“Pokazuję młodym mamom jak zamienić posiłek pełen stresu i marudzenia dziecka w przyjemny rodzinny obiad”.
“Oferuję noclegi dla młodych par z dzieckiem w luksusowym apartamencie w centrum Krakowa, z wszelkimi udogodnieniami”.
“Uczę początkujących przedsiębiorców jak z sukcesem budować swoje imperium pracując maksimum 4 godziny dziennie”.

W każdym z przykładowych BIO jest jasno określony klient, problem oraz efekt. Jak sformułowane zdanie przeształć w BIO? Pamiętaj masz maksimum 150 znaków do wykorzystania. Warto też popracować nad przejrzystym formatowaniem tekstu BIO tak, żeby był łatwe do przeczytania. Podziel go na części, dodaj emotikonki, które wzmocnią przekaz i przyciągną uwagę potencjalnego obserwatora -> klienta.

KROK #2: Zastosuj pozycjonowanie konta w wyszukiwarce Instagrama

Dobrze wypozycjonowane konto zwiększy ilość wyświetleń Twojego konta w wyszukiwarce Instagrama dla określonych słów kluczowych. Dzięki temu większysz szansę żeby odnalaźł Cię potencjalny obserwator. Wskazówki na ten temat znajdziesz w artykule “Jak pozycjonować konto na Instagramie (Instagram SEO)

KROK #3: Wybierz zdjęcie profilowe

Zdjęcie profilowe musi być łatwe do zapamiętania i mieć wysoką jakość (nie poruszone, nie za ciemne). Pamiętaj, że BIO to Twoja wizytówka – musi się dobrze prezentować.

KROK #4: Dodaj lokację

To szczególnie ważne w przypadku jeśli jesteś biznesem oferującym lokalne usługi, warto dodać miasto, z którego operujesz. Możesz to zrobić w Ustawieniach / Opcje kontaktu (tutaj możesz dodać Twój adres e-mail, numer telefonu, oraz lokalizację).

KROK #5: Opracuj Wyróżnione Relacje

Za mało miejsca w bio? Wykorzystaj Wyróżnione Relacje! To tutaj możesz powiedzieć więcej o sobie i zadbać o dobre pierwsze wrażenie oraz sprecyzowanie co oferujesz swoim potencjalnym obserwatorom.

KROK #6: Zdjęcia na feed

Twoja nisza łatwiej zrozumie co oferujesz i prędzej zacznie Cię obserwować niż w przypadku, jeśli publikujesz szeroką gamę różnych treści o różnej tematyce. ​​Zadbaj o to, żeby Twój feed był katalogiem Twojej firmy. Zanim osiągniesz ten cel musisz poświęcić na to przynajmniej 9 kolejnych postów. Dopiero po takiej ilości “katalogowych postów” osoba odwiedzająca Twoje konto będzie mogła zrozumieć co oferujesz. Pamiętaj jednak, że w przypadku budowania marki osobistej najlepiej działają po prostu Twoje własne zdjęcia.

​​Teraz czas na Ciebie! Daj znać czy wskazówki okazały się przydatne, a może już wprowadziłaś/łeś zmiany w Twoim BIO?

Gosia @GosiaLammers

Polecam także: