Wskaźnik zaangażowania – engagement rate

Zaangażowanie na Instagramie mierzone jest wskaźnikiem zaangażowania (ang. engagement rate), wyrażonym w procentach, wyliczonym na podstawie sumy polubień i komentarzy pod Twoimi postami podzielonej przez ilość obserwujących Cię osób. Jeśli masz konto, które obserwuje 150 osób, a pod postem masz 12 polubień i 4 komentarze – wówczas wskaźnik zaangażowania wynosi: 10,7%.

Wskaźnik zaangażowania  = (polubienia + komentarzy)/obserwatorzy x 100 czyli: 10,7% = [(12+4)/150] x 100

Kiedy masz niewielką ilość obserwatorów i jesteś początkującym kontem, to Twoje zaangażowanie może być dość wysokie i dotrzesz swoimi treściami do sporej ilości tych obserwatorów. Natomiast starsze mają o wiele mniejszy wskaźnik zaangażowania i procent angażujących się użytkowników jest mniejszy.

To dobra wiadomość dla właścicieli małych kont – korzystajcie z wysokiego zaangażowania, ono pozwoli Wam szybko urosnąć! Jeśli natomiast masz problem z zaangażowaniem na Intagramie i zastanawiasz się jak je zwiększyć to koniecznie przeczytaj 9 Strategii Jak Zwiększyć Zaangażowanie na Instagramie.

Zrozumieć liczby – dobry czy zły wskaźnik zaangażowania?

Po obliczeniu wskaźnika zaangażowania możesz zacząć analizować i rozumieć, co właściwie oznacza liczba i czy jest ona dobra czy zła. Poniżej przedstawiono wskaźniki zaangażowania na kontach influencerów:

Średnie Zaangażowanie na Instagramie PhlanxGrafika źródło: Phlanx.com

Jeśli chcesz wiedzieć jaki jest Twój wskaźnik zaangażowania Twojego konta to polecam sprawdzić to w kalkulatorze zaangażowania: Phlanx.com.