Cześć Instagramowicze! Tym razem pokażę Wam kilka świetnych, ale też nieco ukrytych funkcji na Instagramie, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Albo widziałeś je już u innych, ale nie miałeś jeszcze okazji ich zastosować.

Funkcje konta

1. Jak Włączyć Tryb Nocny na Instagramie – ciemny motyw

Ciemny motyw Instagrama nie jest funkcją Instagrama tylko ustawieniem urządzenia z systemem iOS lub Android. Gdy ustawisz tryb nocny, będzie on aktywny także w innych aplikacjach jak na przykład What’s Up czy Messenger.

Żeby aktywować na telefonie tryb nocny musisz najpierw zaktualizować system operacyjny urządzenia: iOS do wersji 13 lub Android do wersji 10 oraz zaktualizować aplikację Instagram. (Źródło: https://help.instagram.com/897760233943762)

Jak włączyć tryb nocny na Instagramie

Telefony z systemem iOS:

 1. Wejdź w Ustawienia
 2. Wybierz Ekran i Jasność
 3. W “Wygląd” wybierz “Ciemny”.

Tryb nocny na Instagramie na telefonach z systemem Android aktywujesz bezpośrednio na Instagramie. Wejdź w Ustawienia, a następnie Motyw i wybierz Ciemny.

Gdy wybierzesz ciemny motyw tło w aplikacji zmieni się na czarno.

Ciemny motyw Instagrama

2. Kolorowa tęcza/obwódka wokół Avatara Instastory

Kolorowe kółko wokół Twojego Instastory pojawi się jeśli dodasz do Instastory jedną z naklejek promującej równouprawnienie. Są to dedykowane naklejki, które Instagram wprowadził jako element walki o równouprawnienie osób wszystkich płci czy orientacji. Gdy dodasz taką naklejkę obwódka wokół Twojej aktywnej Instastory będzie tęczowa.

tęczowa obwódka Instastory

3. Nametag (zaznacznik nazwy) – instagramowa wizytówka

Jest wiele ukrytych funkcji konta, ale chciałam przybliżyć Wam tę najnowszą – Nametag. Nametag to Twoja instagramowa wizytówka, która pozwala Cię znaleźć w internecie, ale także w realu. Nametag działa podobnie jak QR code.

 1. Przejdź na swój profil.
 2. Wybierz menu w prawym górnym rogu.
 3. Wybierz opcję „Nametag” (po polsku „zaznacznik nazwy”).

Ukryte Funkcje Na Instagramie

 1. Wybierz tło Twojego nametag i zapisz nametag na swoim telefonie lub prześlij do siebie mailem. Gratulacje! Twój nametag jest gotowy!

Teraz inni użytkownicy Instagrama będą mogli zeskanować Twój nametag i stać się Twoimi obserwatorami bez szukania Twojego konta na insta. Jak zeskanować namatag? Można to zrobić w tym samym miejscu gdzie tworzysz nametag wybierając na dole ekranu funkcje „Scan a Name Tag”.

Jakie ta funkcja ma zastosowanie w biznesie? Opiszę kilka przykładów w następnym poście!

Funkcje Instagram Feed

4. Udostępnij na Instastory post, który opublikowałeś na swoim Instagram Feed’zie

Świetna funkcja, która pozwala udostępnić na Instastory zdjęcie, które właśnie opublikowałeś na swoim Instagram Feed (po polsku: instagramowych kafelkach). Dlaczego miałbyś to robić? Otóż okazuje się, że użytkownicy Instagrama coraz więcej czasu spędzają na Instastory, a coraz mniej na Instagram Feed. Dlatego jako instagramowy pro chcesz wykorzystać w zupełności potencjał posta, który właśnie opublikowałeś dzieląc go także na Instastory. Taki manewr tworzy więcej interakcji pod Twoim postem.

Pokaże Ci jak to działa:

   1. Opublikuj post na Instagram Feed.
   2. Wybierz ten post. Następnie wybierz znaczek papierowego samolocika (znajdziesz go pod zdjęciem).

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Wybierz opcję „Add Post to your Story”.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Następnie dodajesz pasujący GIF i tekst, który zaprasza do przejścia do Twojego posta. Publikujesz i gotowe!

Ukryte Funkcje Na Instagramie

Bonus 1: Polecam zawsze dodawać GIFy do zdjęć na Insta Story. Czas wyświetlania zdjęcia na Insta Story to przeważnie około 6 sekund, podczas gdy do tego zdjęcia dodasz GIF przedłużysz ten czas nawet do 15 sekund (czyli do maksymalnej długość video dzielonego na Insta Story).

Bonus 2:  Jeśli dzielisz post z Instagram Feed na Insta Story w momencie gdy ktoś na niego kliknie będzie mógł przejść bezpośrednio do tego posta. To super sposób, żeby tworzyć interakcje pod postem. Mniej doświadczeni obserwatorzy mogą o tym nie wiedzieć, dlatego polecam wyszukać w GIFach naklejkę „tab” i dodanie jej tak jak na przykładzie poniżej. Zwiększy to szansę, że ludzie przejdą z Insta Story do Twojego posta.

Bonus 3: Zachowaj funkcję dzielenia postów z Instagram Feed na Insta Story na specjalne okazje. Na przykład: jeśli ogłaszasz publikację nowego artykułu na blogu, promocję eventu czy podcastu.

Bonus 4: Dobrze wiedzieć, że na ogół na Instagram Story możesz dzielić zdjęcia i filmy, które było zrobione w ostatnich 24 godzinach. W przypadku dzielenia postów z Instagram Feed w Insta Story nie ma to znaczenia. Wyobraź sobie, że chcesz podzielić post sprzed kilku dni/tygodni to nadal jest to możliwe.

5. Embed (osadź) instagramowy post na Twojej stronie internetowej (pssst: uwielbiam tę fukcję).

Aaach ta funkcja jest boooooska! Uwielbiam ją! Dlaczego? Ponieważ osadzanie postów z Instagrama na przykład w blogu może bardzo pomóc Ci w Twojej marketingowej strategii.

Dzięki osadzaniu postów na stronie internetowej np. w blogach:

   • Pokażesz tym, którzy jeszcze Cię nie znają na Instagramie czym się zajmujesz i co robisz prezentując im wybrany osadzony post.
   • Jeśli klikniesz na osadzony post zostaniesz przekierowany do tego posta na Instagramie (umożliwiając czytelnikom artykułu angażowanie się w nim).

Jak osadzić post?

   1. Zaloguj się na swoim koncie na komputerze.
   2. Wybierz post, który chcesz osadzić.
   3. Kliknij na 3 kropki pod postem.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Wybierz drugą opcję od góry “osadź” i skopiuj kod. Następnie wkej ten kod na swojej stronie internetowej.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

Efekt końcowy wygląda tak:

Dit bericht bekijken op Instagram

Nie mam ciała modelki, ani sześciopaka, nie jem na co dzień lukrowanych na różowo ciastek a już na pewno nie mogę pochwalić się zdjęciami pod palmami z wakacji w ciepłych krajach. ⠀ ?⠀ Moje życie bardziej powiewa prozą niż czymś co warte jest podzielenia się ze światem…⠀ ?‍♀️⠀ Ale nawet nie wiodąc insta-fabulous życia wiem, że mogę zbudować społeczność, która z niecierpliwością będzie czekać na moje nowe posty skupiając się na angażujących, prowadzących do dialogu tutaj i poza platformą. ✨ Skup się na obserwatorach, których masz zamiast opracowywać strategie na to żeby zdobyć nowych. Nowi obserwatorzy przyjdą sami doceniając to co dla nich robisz. Tysiąc obserwatorów nie jest moim celem. Rozmowa owszem. ⠀ ?⠀ Miłego dnia wszystkim! Słońce świeci (w Holandii ładna pogoda to poważna sprawa?) – Zamykaj apkę i wyjrzyj przez okno. Jest pięknie! ⠀ ☀️⠀ Ps. Fajnie, że tu jesteście!⠀ ?

Een bericht gedeeld door Gosia Online Marketing (@gosialamku) op

Bonus: Osadzony post nie wygląda tak bosko jak działa. Nie jest responsive (obcina go na smartfonach – zobacz przykład). Kolejny minus to to, że jest automatycznie wyrównywany do lewej na Twoim blogu (jak masz na to rozwiązanie zareaguj pod tym postem proszę!). Ja mam na to swój sposób: w kodzie pozwalającym osadzenie posta szukam „max-width” zmieniam z 540 px na 700 px, dzięki czemu osadzony post wypełni szerokość mojego artykułu na blogu.

Funkcje w Instagram Stories

Przyszła pora na ukryte funkcje w Instagram Stories. Gotowy, gotowa?

6. Dziel Insta Story innego użytkownika na Twoim Insta Story

Brzmi jak muzyka w Twoich uszach? Ktoś oznaczył Twój profil w swoim Insta Story! To super sprawa jeśli budujesz swoją markę.

Kiedy Twój profil zostanie wspomniany w story innego użytkownika dostaniesz na ten temat wiadomość. Teraz czas, żeby to podzielić w Twoim Insta Story:

   1. Idź do wiadomości na Instagramie.
   2. Wybierz „share it on your profile”.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Dodaj jakiś fajny tekst z komentarzem, GIF może emoji i gotowe!

Ukryte Funkcje Na Instagramie

To świetny sposób na budowanie relacji na Instagramie.

Bonus: Jeśli dzielisz na swoim profilu Insta Story, w którym ktoś pozytywnie wyraża się o Tobie, Twoim produkcie i usługach koniecznie podziel to na Twoim Insta Story, a następnie dodaj „Highlight”. Proste, prawda?

7. Niestandardowy kolor tekstu w Instagram Story

Dodaj tekst w Insta Story używając niestandardowego koloru pasującego do kolorów ze zdjęcia użytego w Insta Story. Tak jak w następującym przykładzie:

   1. Wybierz w dolnym panelu funkcję color-dropper w lewym dolnym rogu obok selekcji kolorów

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Przesuwając palcem wybierz kolor ze zdjęcia.Ukryte Funkcje Na Instagramie

8. Wypełnij kolorem całe tło w Instagram Story

Czasami chcesz użyć gładkiego tła w Twoim Insta Story.

W „drawing tool” wystarczy wybrać kolor i przytrzymać palec na tle. Gotowe!

Ukryte Funkcje Na Instagramie

9. Wypełnij niestandardowym kolorem całe tło w Instagram Story

Aach ta funkcja też jest super, szczególnie gdy kolory Twojej marki różnią się od standardowych kolorów dostępnych w Insta Story.

W „drawing tool” wystarczy przytrzymać palec na wybranym kolorze, a pojawi się opcja wybrania niestandardowych kolorów. Przesuwaj palcem po palecie, żeby wybrać pożądany kolor. O niebo lepiej byłoby, jeśli byłaby dostępna opcja podania kodu coloru (color hex), ale i tak można „na oko” wybrać kolor najbardziej przybliżony do pożądanego.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

10. Dodawaj Instagram Story do „Highlights”, żeby można je było oglądać dłużej niż 24 godziny

Długość wyświetlania Twojej Insta Story to 24 godziny. Ogólnie spoko, ale nie w przypadku kiedy dzielisz się treściami ponadczasowymi np: Twoja oferta, portfolio, produkty, przydatne wskazówki (tak jak ja to robię na moim profilu ze wskazówkami na temat Instagrama).

Jeśli zrobiłesz Insta Story, którą chcesz żeby Twoi obserwatorzy widzieli dłużej niż 24 możesz dodać ją do folderu Highlights.

   1. Wybierz +New pod Twoim bio.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Przejdź do folderu zawierającego wszystkie Twoje Insta Story.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Wybierz, które snapy chcesz dodać do Highlight.
   2. Nazwij swój Hightlight. Gotowe!
   3. Pamiętaj regularnie dodawać nowe istotne Insta Stories do Highlight.

11. Zamień Twoje grafiki/zdjęcia w video, żeby były wyświetlane dłużej w Instagram Story

Polecam zawsze dodawać GIFy, kiedy dzielisz grafiki/zdjęcia na Insta Story. Czas pokazywania zdjęcia na Insta Story to przeważnie około 6 sekund podczas gdy do tego zdjęcia dodasz GIF przedłużysz ten czas nawet do 15 sekund czyli do maksymalnej długość video dzielonego na Insta Story.

Nie pokazuj Insta Story wybranym osobom

Nie zawsze chcesz pokazywać wszystkim obserwatorom Twoje Insta Story. I nie mówię tu nawet o konkurencji. Wyobraź sobie, że przygotowujesz dla Twojego chłopaka/dziewczyny niespodziankę i chcesz zapytać Twoich obserwatorów co na ten temat sądzą.

   1. Zacznij tak jakbyś chciał zrobić nową Insta Story.
   2. Zanim wybierzesz fotkę lub video przejdź do menu „Story controls”.

Ukryte Funkcje Na Instagramie

   1. Przejdź do „Hide story from” i wybierz osobę, która nie będzie widziała Twoich Insta Story.
   2. Ta osoba nie będzie o tym poinformowana i w każdym momencie możesz te ustawienia zmienić.

12. Wycisz Instastory konta, które obserwujesz

Czasami nie chcesz oglądać Insta Stories niektórych użytkowników. Nie będę tu wnikać w powody, czasami po prostu nie masz na to ochoty.

   1. Jak tylko pojawi się Insta Story tej osoby przytrzymaj palcem na ikonie z ich zdjęciem.
   2. Wybierz „mute” (wycisz).

Ukryte Funkcje Na Instagramie

13. Sprawdź polubione posty na Instagramie

Jesli chcesz sprawdzić, które posty lubisz, czyli te pod którymi zostawiałaś “lajka,” możesz to zrobić w ustawieniach konta.

 1. Wybierz w menu Ustawienia
 2. Wybierz Konto
 3. Wybierz opcję “Posty, które lubisz”.
jak-sprawdzic-polubione-posty-na-Instagramie

Okay, to by były na chwilę obecną wszystkie fukcje, wskazówki, mini instagramowe stategie którymi chciałam się z Tobą podzielić. Jeśli znasz ich więcej daj mi proszę o tym znać w reakcji pod tym postem!

Czytaj także drugą część tego wpisu 10 Świetnych Funkcji Na Instagramie, Których Jeszcze Nie Znasz

Ściskam,

Gosia

Chcesz zacząć strategicznie dobierać hashtagi na Instagramie?

Hashtagi wraz ze strategią i planem na treści Twojego konta pomogą Ci zacząć rozwijać Twoją markę na Instagramie. Potrzebujesz strategicznego wsparcia –  skorzystaj z indywidualnej konsultacji ze mną.

hashtagi na instagramie

Zapisz poniższą grafikę na Pinterest

13 Ukrytych Funkcji Na Instagramie, Które Każdy Instagramer Powinien Znać

13 Ukrytych Funkcji Na Instagramie, Które Każdy Instagramer Powinien Znać

Zapisz poniższą grafikę na Pinterest

Jak Dodać Link na Instastory Poniżej 10K?