Jak-Analiza-Statystyk-na-Instagramie-Pomoz_rozwijac-marke-na-instagramie-small

Jeśli poważnie podchodzisz do swojej aktywności na Instagramie to analiza statystyk jest ważnym elementem Twoich działań. Mierzyć, znaczy wiedzieć. Wiedzieć znaczy rozumieć jaki efekt przyniosło to co robisz. Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć nie będziesz mogła tego ulepszyć. Dzięki temu, że będziesz bacznie analizować statystyki na Instagramie lepiej zrozumiesz swoją społeczność. A kto jak nie zaangażowana społeczność pomoże Ci rozwijać Twoją markę?

Dlatego kiedy pytacie mnie czy lepiej mieć konto prywatne czy firmowe na Instagramie to moja odpowiedź jest jednoznaczna. Tylko konto firmowe daje nam dostęp do statystyk. I to zupełnie bezpłatnie.

Lepiej zrozumiesz swoich obserwatorów

Mam bzika na punkcie statystyk mojego konta na Instagramie… okay, przyznam Ci się – zaglądam do nich niemalże codziennie! Media społecznościowe to świetna forma badania rynku i doskonała metoda, żeby sprawdzić czy Twój produkt ma szansę być kupowany w przyszłości.

Dzięki statystykom możesz zrozumieć co Twoich obserwatorów interesuje najbardziej oraz które treści mają największy efekt dla promocji i rozwoju Twojej marki.

Na co dzień sprawdzaj zasięgi (tj. ile osób zobaczyło Twoje treści), wyświetlenia (ile razy Twoje treści były obejrzane), wyświetlenia z hashtagów (czyli czy hashtagi pomagają Ci pokazać Twoją markę większej ilości osób poza osobami, które już Cię znają), ile razy post został zapisany w galerii lub udostępniony przez innych użytkowników Instagrama na Instastory (czyli czy treść jest wartościowa?).

Regularnie sprawdzaj swoje top nine (najlepsza dziewiątka) w zakładce “Zawartość”. Co to oznacza? Że sprawdzasz swoich 9 najlepszych postów w kategorii Zasięg, Wyświetlenia, Udostępnienia i Zapisane. To da Ci ogólny obraz efektywności treści i pozwoli zrozumieć co musisz zrobić, żeby Twój następny post ponownie znalazł się w czołówce tych danych. Rezultat? Każdy kolejny post będzie lepszy od poprzedniego, zaangażowanie obserwatorów będzie rosnąć a Ty będziesz mogła promować swoją markę zupełnie bezpłatnie.

Strategia treści, która działa

Znajdź swój najlepszy post i spróbuj zrozumieć co sprawiło, że został pozytywnie odebrany przez użytkowników Instagrama. Może zadziałał tutaj dobry opis do zdjęcia, jakie zdjęcia użyłaś, a może przykuwająca uwagę grafika, dobór kolorów, hashtagi? Zmiennych jest wiele i żeby je zrozumieć najpierw musisz wiedzieć, które treści zadziałaby najlepiej.

A ponieważ wiesz co działa, możesz to powielać opracowując nowe treści. Pisać lepsze posty, opracowywać lepsze wpisy na blogu, ulepszać produkty i usługi. Mocno wierzę w to, że w dzisiejszych czasach to klienci tworzą marki, to klienci podpowiadają co ich interesuje, o czym chcieliby się od dowiedzieć i co od nas kupić. Jeśli nie słuchamy naszych społeczności być może tworzymy treści, których nikt nie zobaczy lub produkt, który nie dokońca odpowiadana na potrzeby naszego klienta.


Zalety różnych typów kont

Przejdźmy teraz to kwestii praktycznej. Na Instagramie dostępne są dwa typy konta – osobiste i profesjonalne, natomiast gdy decydujesz się przejść na konto profesjonalne to możesz wybrać jedną z dwóch opcji: konto twórcy i konto firmy.

Poniżej przygotowałam dla Was zestawienie zalet poszczególnych typów kont na Instagramie.


Zalety konta twórcy – dla osób publicznych, artystów i influencerów

  • Opcje ukrycia lub wyświetlania informacji o kategoriach i przycisków kontaktowych na profilu.
  • Uproszczona obsługa wiadomości – skrzynka odbiorcza, która ułatwia zarządzanie prośbami o zgodę na otrzymanie wiadomości i kontaktowanie się z obserwatorami.
  • Dostęp do statystyk: efektywność strategii treści, aktywności użytkowników i grupy odbiorców.

Zalety konta profesjonalnego

  • Guzik “Kontakt” dostępny na Twoim profilu. Tutaj można dodać numer telefonu i email firmy.
  • Opcja wyświetlania danych adresowych firmy.
  • Dostęp do statystyk: efektywność działań content marketingowych, aktywności użytkowników i grupy odbiorców.
  • Dostęp do narzędzi promocyjnych (reklamy na Facebooku, która umożliwia także kierowanie reklamy na Instagramie).

Zalety konta osobistego

  • Większe zasięgi.
  • Ustawienia prywatności: ustawienie konta na prywatne oznacza, że tylko Twoi obserwatorzy mogą widzieć Twoje posty, historie i komentarze. Ponadto nowi obserwatorzy będą musieli „poprosić” o obserwowanie Twojego konta – co możesz zaakceptować lub odrzucić.


Jeśli nie masz jeszcze profilu profesjonalnego nie musisz zakładać nowego konta! Wystarczy przełączyć konto osobiste. 


Jak przekształcić konto, które już masz w konto firmy

Aby przekształcić Twoje konto w konto firmowe musisz jedynie zmienić ustawienia obecnego konta:

1. Przejdź do swojego profilu i dotknij opcji trzech poziomych kresek w prawym górnym rogu. 
2. Dotknij opcji Ustawienia.
3. Dotknij pozycji Konto. Na dole ekranu znajdziesz dwie opcje “Przejść na konto profesjonalne” następnie możesz wybrać konto “Firmy”.  
4. Połącz konto firmowe ze stroną na Facebooku powiązaną z Twoją firmą. W ten sposób będzie Ci łatwiej korzystać ze wszystkich funkcji dostępnych dla firm takich jak na przykład możliwość robienia reklam lub udostępniania Twoich treści jednocześnie na Facebooku.
5. Dodaj szczegóły, takie jak kategoria firmy lub konta oraz informacje kontaktowe.
6. Dotknij przycisk Gotowe.


Voila masz teraz dostęp do statystyk konta!  

Girlbosses!

Mam nadzieję, że ten wpis Was zainspirował i wyciągniecie z niego coś dla siebie! Koniecznie daj znać w komentarzu na dole lub wyślij do mnie prywantą wiadomość na Instagramie.