Zastanawiasz się jak budować społeczność i pozyskiwać klientów na Instagramie? Bez 10.000 obserwatorów, bez spędzania godzin na Instagramie. Na swoich zasadach? Czytaj dalej!

8 milionów użytkowników Instagrama w Polsce i 1 miliard na świecie. Możesz mieć pewność – Twój klient jest na Instagramie. Ale co zrobić, żeby go tam znaleźć?

Jako właściciel biznesu online na pytanie “co musisz zrobić, żeby znaleźć klientów na Instagramie?” – większość odpowiedziałaby: mieć więcej obserwatorów. Ktoś inny odpowiedziałaby, że musisz mieć super zdjęcia. Nie przeczę – zarówno dobre treści jak i duża ilość obserwatorów to ważne elementy Twojej strategii budowania marki na Instagramie. Prawda jest jednak taka, że ani ilość obserwatorów, ani zdjęcia nie mają znaczenia jeśli nie wiesz jak wykorzystać możliwości, które oferuje Instagram jako narzędzie do budowania zaangażowanej społeczności: obserwatorów i potencjalnych klientów. To co, zapytasz, jeśli nie ilość obserwatorów i jeśli nie piękne zdjęcia pozwoli Ci zamienić Instagram miejsce, w którym pozyskujesz klientów? Czytaj dalej!

Określ profil idealnego obserwatora

Zacznij od określenia profilu idealnego obserwatora, czyli profil osoby, dla której publikujesz treści na Instagram. Kto to jest Twój idealny obserwator? To ta sama osoba, co Twój klient. Będę z Tobą zupełnie szczera – jeśli jeszcze nie wiesz, kim jest ta osoba i czego ta osoba od Ciebie potrzebuje trudno będzie Ci sprzedać cokolwiek online. Nie tylko na Instagramie. Od znajomości profilu klienta i tworzenia treści, które służą tej osobie zależy Twój sukces.

Jeżeli jasno określisz profil Twojego idealnego klienta to obiecuję Ci, że każda treść, którą stworzysz będzie trafiała w samo sedno. Przykładowo: jeśli profilem Twojego idealnego obserwatora jest kobieta, która kocha biżuterię, marzy o luksusowym życiu, wygodnym aucie, a wakacje spędza w pięciogwiazdkowych hotelach to Twoje treści, przesłanie, co mówisz i jak mówisz będzie zupełnie inne niż do osoby, która z kolei najchętniej spędza wolny czas na łonie natury, uprawia jogę, interesuje się medytacją, a wakacje spędza w namiocie.

Oferuj wartość odbiorcom

Po uświadomieniu sobie kto jest Twoim obserwatorem zastanów się jaką marką chcesz być? Kim jesteś, co chcesz dać od siebie swoim klientom? Wiele firm skupia się sprzedaży produktu, zapominając, że sukcesy odnoszą te marki, które pomagają swoim klientom.

Co to znaczy pomagać klientom? Odpowiadać na ich pytania, inspirować, motywować w kontekście Twojej propozycji. Jeśli projektujesz ogrody pokaż, że nie musi to być drogie. Jesteś fotografką pokaż jak klient może przygotować do sesji z Tobą. Jeśli jesteś coachem motywuj, pokazuj jak, obalaj błędne przekonania odbiorców, pomóż im osiągać to czego pragną. Cokolwiek co ma znaczenie dla Twojego klienta i trafia w sendo jego potrzeb, bolączek i marzeń.

Regularnie, każdego tygodnia publikuj treści.

Nie raz na miesiąc, nie raz w tygodniu, ale kilka razy w tygodniu publikuj treści na instagramowym feedzie. Instagram to platforma marketingu relacji. Twoim kluczowym zadaniem jest utrzymywanie dobrej relacji z Twoimi obserwatorami. Jeśli nie będziesz “pokazywać się” na Instagramie regularnie, Twoi obserwatorzy pewnie o Tobie zapomną.

Publikuj wartościowe treści dla Twoich idealnych obserwatorów: edukuj, pokazuj co robisz, jakie masz rezultaty, pokaż czym się teraz zajmujesz i jak wygląda Twój biznes. Wiele osób aktywnych na Instagramie skupia się na szybkich sposobach pozyskiwania obserwatorów. Zamiast o osobie, dla której prowadzą swój profil. Skup się na dawaniu wartości swoim obecnym obserwatorom. Zadowoleni obserwatorzy będą Twoimi ambasadorami. Będą dzielić Twoje treści i polecać Cię swoim znajomym w realu.

Poświęć raz tygodniu czas na przygotowanie pakietu treści na kolejny tydzień, zaplanuj publikację w jednej z bezpłatnej aplikacji (Planoly lub PLANN). Jako zajęta osoba, nie musisz myśleć już o przygotowaniu treści – one już czekają na publikację.

Warto pamiętać, że to co publikujesz to treści, które mają związek z Twoją marką i propozycją. Na przykład – nie powinnaś tworzyć treści na temat słodkich kociaków jeśli sprzedajesz kursy online tylko dlatego, że wiesz, że słodkie kociaki dobrze działają na Instagramie. Znajdź sposób na to, żeby Tworzyć treści, które trafiają prosto w potrzeby profilu idealnego obserwatora. Tak, zgadza się pomagasz innym –  jednocześnie służąc Twojemu biznesowi. Bo to właśnie firmy nastawione na pomoc, sprzedają najwięcej.

Angażuj się w treści, które publikuje Twój klient

Wiele osób publikuje każdego dnia posty mając nadzieję, że dzięki zawartych w nich hashtagom ich potencjalny klient trafi na ich profil. To kosztuje dużo czasu i przynosi o wiele mniejsze efekty niż angażowanie się w treści Twojego klienta. Moja wskazówka publikuj mniej, natomiast angażuj się więcej! Wyobraź to sobie: jeśli każdego dnia angażujesz się na profilach minimum 10 osób to po miesiącu skontaktowałaś się z 300 potencjalnymi klientami. Wow!

Zoptymalizuj swój profil

Znasz zasadę pięciu sekund? To tyle zajmuje potencjalnemu obserwatorowi (klientowi) na Instagramie, żeby ocenić czy jesteś dla niej/niego właściwą osobą do obserwowania. Jeśli w ciągu tych 5 sekund osoba nie zrozumie co oferujesz i jak jej możesz pomóc stracisz szansę na nawiązanie kontaktu = sprzedaż.

Optymalizując swój profil zwróć uwagę na poniższe elementy:

  1. Czy Twoje bio wyraża dokładnie to co oferujesz?
  2. Czy Twoje zdjęcie profilowe wyraża to co czym się zajmuje Twoja marka?
  3. Czy nazwa użytkownika czy też nazwa konta wyrażają to czym zajmuje się Twój biznes?

Przede wszystkim zadbaj o to, żeby Twój profil na Instagramie mógł być znaleziony w wyszukiwarce na Instagramie. Na przykład jeśli ktoś szuka nauczyciela języka angielskiego to jeśli użyjesz słów kluczowych “lekcje języka angielskiego” w nazwie użytkownika lub w nazwie konta to zwiększasz szansę na to, że potencjalny klient znajdzie Cię przez wyszukiwarkę na Instagramie.

Jak pozycjonować konto na Instagramie czyli Instagram SEO

Dodaj wezwanie do działania

Jednym z najważniejszych elementów bio, jest wezwanie do działania. Umieść link w bio, przekierowując obserwatorów na stronę lądowania. Może być to strona z produktem, Twój najnowszy artykuł na blogu lub strona, na której można zaplanować bezpłatną konsultację. Określ bardzo specyficznie, co chcesz zaoferować swoim obserwatorom – i pamiętaj możesz użyć tylko jeden link – użyj go mądrze!

Przykładowo możesz przekierować osobę na stronę lądowanie, na której może pobrać bezpłatny PDF w zamian za zapisanie się na newsletter. Osoby zapisane na newsletter to osoby, którym w przyszłości możesz zaoferować za pomocą newslettera swoje produkty czy też usługi.

wezwanie do dzialania bio instagram

Rozmawiaj w komentarzach, sprzedawaj w wiadomościach

Jeśli masz już obserwatorów, to obserwatorzy będą „jedynie” obserwatorami, jeśli nic nie sprzedaż. Wtedy Twoją aktywność na Instagramie będzie można porównać do drogiego hobby.

Zadbaj o to, żeby angażować obserwatorów w rozmowę. A rozmowa to pierwszy krok do sprzedaży. O zaangażowaniu na Instagramie, możesz przeczytać tutaj: Jak Zwiększyć Zaangażowanie na Instagramie i Dlaczego To Takie Ważne Kiedy Prowadzisz Biznes Online

Zacznij od rozmowy w komentarzu pod postem, a następnie przenieś ją do prywatnych wiadomości. To właśnie w wiadomościach dzieje się magia sprzedaży przez Instagram!

Pomyślisz – jak to muszę oddzielnie z każdym rozmawiać zamiast odesłać klienta do linku w bio, gdzie może np. kupić mój produkt? Oczywiście odesłanie do bio to ważny element Twoje strategii, ale pamiętaj, że w bio masz możliwość dodania tylko jednego linka (a może dany klient szuka akurat czegoś innego). Instagram pozwala na wysłanie wiadomościach dowolnego linku, natomiast rozmawiając z potencjalnym klientem w wiadomościach lepiej możesz zrozumieć czego ta osoba potrzebuje i jak jej możesz pomóc.

Super funkcje, które możesz znaleźć w wiadomościach to opcje wiadomości głosowych i wiadomości wideo. Bardzo lubię używać tych opcji, bo za pomocą krótkiego wideo mogę odpowiedzieć na pytania klienta lub pokazać co mogę zaoferować.

Nagrywać angażujące Instastory

Instagram Story to miejsce, w których możesz budować prawdziwą relację ze swoimi obserwatorami. To tutaj mogą usłyszeć Twój głos, usłyszeć czym się akurat zajmujesz, pokazać kulisy pracy.

instagram story sprzedaz

instagram story sprzedaz

Nagrywaj angażujące Instagram Story, dzięki którym budujesz relację i zainicjujesz rozmowę. Tutaj najlepszym sposobem jest używanie opcji interaktywnych naklejek tak jak Ankieta, Pytania, Quiz. Zadawaj pytania typu – jesteś zainteresowany moim nowym blogiem, opinię na temat produktów, czy są zainteresowani Twoją propozycją, lub lżejsze pytania typu czy jaką kawę lubią najbardziej.

Mam nadzieję Girlboss, że ten wpis zainspirował Cię do działania! Pozyskiwanie klientów na Instagramie jest możliwe nawet gdy masz małą społeczność jednak musisz przede wszystkim wiedzieć po co prowadzisz Instagram i jaki jest Twój cel! Dzięki temu to co publikujesz na Instagramie każdego dnia przybliży Cię o krok do zbudowania marki i do współpracy z klientem, o którym marzysz!